Vyberte si zájezd do IndonésieIndonésie Jáva

Jáva je indonéským ostrovem, na němž se nachází hlavní město Indonésie Jakarta. Je to nejlidnatější ostrov světa a život ve městech je velmi hektický.  Kromě nádherných přírodních scenérií je hlavním lákadlem obrovské množství historických památek.

Přírodní podmínky: Jáva je ostrov vulkanického původu, má rozlohu 132 000 km², 136 miliónů obyvatel a hustotu obyvatel 1 029 lidí na km². Na severu sousedí s Borneem, na severozápadě se Sumatrou, na východě s Bali a na jihu s Vánočními ostrovy. Jsou zde čajové plantáže, terasovitá rýžová políčka a 121 sopek! Vulkanicky nejaktivnější oblastí je Dieng Plareau, kde se nachází aktivní sopka Bromo.

Další informace: K cestě na Jávu potřebujete platný cestovní pas, platný nejméně 6 měsíců po vstupu do země. Po příjezdu obdržíte pobytové vízum na 7 dní (10 USD), nebo turistické vízum na max. 30 dní (30 USD). Při odletu je vybírána letištní daň, cca 100 000 – 150 000 IDR splatné pouze v rupiích. Úředním jazykem je jávština. Okolo 90 % obyvatel vyznává hinduismus, zbytek připadá na islám a křesťanství.

Měna: Indonéská rupie (Rp), dělí se na 100 částí zvaných sen. Pro příklad: jeden chleba stojí okolo 300 Rp. 1 IDR je 0,002 Kč, tzn., že 1 000 IDR je cca 2 Kč.

Podnebí a počasí: Stejně jako v celé Indonésii je počasí po celý rok celkem stabilní. Ostrovy, které se nacházejí v západní části Indonésie – tedy Jáva, Borneo, Sumatra – jsou pod vlivem saských monzunů a dochází zde k pravidelnému střídání období sucha a období dešťů. Období sucha přináší východní monzun od května do října, zatímco období dešťů přináší západní monzun v období od listopadu do dubna.

Turistické zajímavosti:Jáva je plná nádherných historických památek, z nichž stojí mj. za zhlédnutí:

Yogyakarta: je centem kultury a universit. Můžete zde navštívit buddhistický chrám Borobur, což je největší stavba na severní polokouli a památka UNESCO, nebo hinduistický komplex Prambanan, komplex 224 chrámů a jeden z největších a nejkrásnějších chrámů v jihovýchodní Asii. Byl založen v 9. století, je symbolem indonéského kulturního dědictví a v roce 1991 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Známý je i vodní palác Taman Sari, ptačí trh nebo podzemní mešita.

Jakarta: hlavní město Indonésie, má téměř 10 miliónů obyvatel. Mezi nejzajímavější objekty k návštěvě patří přístav Sunda Kelapa, park Taman Mini, památník indonéské nezávislosti – Monas, mešita Masjid Istiqlal - největší mešita v jihovýchodní Asi, jenž pojme až 250 000 věřících, muzeum wayangu  a zábavní park Ancol, který nabízí mj. celý komplex akvárií.

Surakarta: nachází se zhruba dvě hodiny jízdy vlakem, můžete zde navštívit královský palác, galerie nebo tradiční batikové dílny.

Kraton: sídlo yogyakartského sultána, které je dodnes obýváno. Komplex budov a jeho široké okolí je obehnáno hradbami. Palác byl postaven v roce 1755.

Pasar Ngasem: nalézá se mezi Kratonem a Taman Sari a je to nejstarší a největší ptačí trh ve městě. Najdete zde mnoho zvířat, nejen ptáky, ale i psy, kočky, opice, nebo ještěry, hady a hmyz, kteří slouží jako krmivo.

Zcela unikátní je stínové divadlo neboli wayang – kulit. Hraje se pomocí sošek vyrobených z kůže a hlavním námětem her jsou hinduistické mýty a eposy. 

Sopky: Sopka Kawah Iljen: těží se zde síra a v jejím kráteru je nejkyselejší jezero na Zemi, nachází se v něm kyselina sírová.

Sopka Bromo: jedna ze sopek horského národního parku Tengger-Bromo-Semeru, který se nalézá na východě Jávy. Bromo, spolu s vulkánem Batok a dýmající sopkou Semeru leží v obrovském kráteru Tannger. Zajímavostí je, že mezi sopkami Batok a Bromo, stojí opuštěný hinduistický chrám.

Sopka Krakatau: nalézá na ostrově Anak Krakatau v Sundském průlivu mezi

ostrovy Jáva a Sumatra. Následkem výbuchu v roce 1883 zahynulo 36 000 lidí.

Tangkuban Perahu: severně od města Bandung.

Kawah Putih: neboli Bílý kráter, leží jižně od města Bandung a nachází se v něm sirné jezero.

Plateau Dieng: nalézá se severozápadně od města Yogyakarta, je dnem sopečných kráterů, v 7. a 8. století zde bylo postaveno okolo 400 hinduistických svatyň. Do současnosti se jich dochovalo pouze osm.

Planina Ijen: planina s vyhaslými sopkami, nacházejí se zde kávové plantáže a kráter Kawah Iljen.

Zdravotní péče: Stupeň hygieny je o dost nižší, než je v Evropě zvykem, na to je třeba brát ohled. Neměli byste si tedy zapomenout vzít s sebou léky proti průjmu. Obávaná malárie je na Jávě málo rozšířená, někde se dokonce nevyskytuje vůbec.

Bezpečnost: Důležité je hlídat si osobní věci, dát pozor na kapsáře a v případě taxislužby používat jen renomované firmy. Zvýšené opatrnosti je třeba při cestování do odlehlých míst.